Jak czytać etykiety do wina i wybrać w sklepie idealne wino dla siebie

Często wybieramy wino metodą „na chybił trafił”. Wszystkie istotne dla nas informacje są jednak zawarte na etykiecie. Dlatego też warto uważnie przyglądać się butelkom, zanim kupimy konkretny trunek.

Podstawowy podział win

Podstawowy podział na wina to oczywiście ten na białe, czerwone i różowe. Tu jednak oznaczenie na butelce nie jest nam potrzebne, ponieważ nawet w stosunkowo ciemnej butelce dostrzeżemy na przykład czerwoną barwę trunku. Inaczej ma się jednak sprawa smaku. Informacji o tym czy wino jest słodkie czy wytrawne powinniśmy szukać na etykiecie. W przypadku win wytrawnych i półwytrawnych, szukajmy napisu takiego jak „brut”, „dry”, „semi dry” lub „sec” i „demi sec”. Wino wytrawne będzie mieć bardziej cierpki smak, to idealny trunek dla koneserów. Wino słodkie i półsłodkie z kolei, oznaczone będzie najczęściej jako „sweet” lub „dolce” czy „doux” oraz „semi sweet”, „semi doux” czy semi dolce”. Tego rodzaju wina będą łagodniejsze w smaku, delikatniejsze.

Czytanie etykiety na winie

Na butelce znajdziemy podany rok. Niektórzy jednak myślą, że oznacza ona stricte datę produkcji – jest to jednak oznaczenie dotyczące daty zbioru winogron. Warto o tym wiedzieć jeśli chcemy błysnąć swoją wiedzą. Na butelce znajdziemy też informację o tym, czy dane wino jest musujące czy nie. Pamiętajmy jednak, że nie każdy trunek „spumante” to szampan czy prosecco – te nazwy są zastrzeżone dla alkoholi produkowanych w konkretnych rejonach geograficznych. Na butelkach powinniśmy też szukać oznaczenia szczepu winorośli, z jakiej powstało wino. Na przykład Cabernet Sauvignon to czerwony szczep winny. Do tego trunku idealnie pasuje zasada „im starsze, tym lepsze” – wino to nadaje się do leżakowania. Jednym z najpopularniejszych win jest Merlot, o lekko owocowym posmaku. Chardonnay to z kolei odmiana o łagodnym smaku, której nie powinno się raczej długo przechowywać. Ostatnio dużą popularnością cieszą też wina opisane jako riesling – kwiatowe, delikatne, niezwykle łagodne w smaku. Same nazwy odmian wskażą nam już kraj pochodzenia, a nawet region.

Pamiętajmy o tym, że w domu powinniśmy mieć różnego rodzaju kieliszki, np. osobne kieliszki do wina czerwonego. Odpowiednio dobrane pomogą wydobyć najwspanialsze bukiety aromatów i cieszyć się pełnią smaku. Wybierając wina próbujmy różnych smaków. Starajmy się także zapamiętać te, które posmakowały nam w szczególny sposób i idąc ich tropem, odkrywać kolejne aromaty.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ocen: 1 / Średnia: 5,00 na 5)
Loading...

Na podstawie 4201 opinii użytkowników, portal rozmiary.com.pl otrzymał średnio 4.95 z 5 gwiazdek.