Ile prądu zużywa pralka?

Jeśli co miesiąc lub dwa, w zależności od rozliczeń, płacisz za prąd to warto wiedzieć jaki sprzęt zużywa ile prądu. W tym artykule skupimy się na najczęściej spotykanym sprzęcie w domu – pralka.

Od czego uzależnione jest zużycie prądu przez pralkę?

Najistotniejszą kwestią jest model pralki, a dokładniej rzecz ujmując jej klasa energetyczna. Każda pralka posiada klasę energetyczną określoną literą lub literą z plusami. To przede wszystkim od tego zależne jest zużycie prądu.

Przykładowe zużycie prądu przez pralke

Za przykład bierzemy pralkę z średniej półki o klasie energetycznej A++. Roczne zużycie energii przez taką pralkę to około 170 kWh – 200 kWh. Pralki w tym pułapie kosztują w okolicach od 1200 do 2000 przy lepszych producentach lub z dodatkowymi funkcjami.

Im niższa klasa energetyczna, tymi niższa cena za pralkę, ale nistety wyższe rachunki za prąd!
Klasy energetyczne pralek vs roczne zużycie energii

Klasa energetycznaRoczne zużycie energii
Aod 200 kWh do 230 kWh
A+od 160 kWh do 190 kWh
A++od 140 kWh do 170 kWh
A+++od 120 kWh do 150 kWh

Jeśli chodzi o producentów pralek to na rynku aktualnie można zobaczyć bój 6-8 producentów: Samsung, Bosch, Whirlpool, Candy, Amica czy Hotpoint-Ariston. W ofertach supermarketów największą rzeszę stanowią pralki o najwyższej klasie energetycznej A+++ (82%), następnie A++ (10%), A+ (6%) oraz A (2%). Jak widać chcąc niechcąca w ofertach brylują pralki o najmniejszym poborze prądu.

Z jakich pralek korzystacie? Ile Wasze pralki pobierają prądu?

pralka
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ocen: 6 / Średnia: 5,67 na 5)
Loading...