Ile idzie list polecony ekonomiczny?

Listem poleconym zazwyczaj wysyłamy korespondencję, która ma charakter oficjalny lub biznesowy. W liście zazwyczaj przesyłamy dokumenty. Wysyłka tą drogą umożliwia nam zarówno śledzenie statusu listu, ale także potwierdzenie nadania czy odbioru.

Jak długo idzie list polecony ekonomiczny?

Wysyłka trwa praktycznie podobnie co zwykły list ekonomiczny, ale w tym przypadku mamy możliwość jej śledzenia i potwierdzenia nadania. Cała przesyłka do adresata trwa zazwyczaj do 3 dni roboczych po jego nadaniu w punkcie pocztowym. Reasumując, jeśli wyślemy list na początku tygodnia (poniedziałek / wtorek) to jeszcze w tym samym tygodniu adresat powinien otrzymać nadany list.

Inaczej jest zaś z listami poleconymi ekonomicznymi zagranicznymi. Tego typu nadania mogą iść nawet do 6 dni roboczych od nadania.


Tabela przesyłek listów

Rodzaj listu Czas dostarczenia
list polecony ekonomiczny krajowydo 3 dni roboczych od nadania
list polecony ekonomiczny zagranicznydo 6 dni roboczych od nadania

Wymiary i masa listów poleconych

Maksymalna waga jaką może mieć list polecony to 2 kg. Wymiary podzielone są na dwa gabaryty: A (maksimum: wymiary nie mogą przekroczyć podanych jednostek – wysokość 20 mm, długość 325 mm, szerokość 230 mm i B (maksimum: suma długości, szerokości i wysokości (grubości) 900 mm). Najczęściej listy polecone wysyłane są w kopertach. Lista i rozmiary kopert zaczynają się od C0 do C10.

Czy wiesz, że…

Po nadaniu listu poleconego otrzymasz potwierdzenie z numerem nadania w formie papierowej. Następnie wpisując numer nadania w specjalnie przygotowanym oprogramowaniu na stronie emonitoring.poczta-polska.pl będziesz miał możliwość śledzenia przesyłki. Dowiesz się dokładnie, gdzie i na jakim etapie przesyłki jest list polecony. W ostatnim etapie pojawi się również informacja o odbiorze. Poczta Polska dzięki trackingowi, który przygotowała na swojej stornie umożliwia klientom komfortowe i wygodne śledzenie.

Zobacz także:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ocen: 25 / Średnia: 5,00 na 5)
Loading...

6 komentarzy

 1. Nadałem list polecony ekonomiczny 17 września 2018 i do dnia dzisiejszego tj. 03 października brak listu na stronie internetowej tylko informacje o dacie nadania nie wiadomo śmiać się czy płakać

  Odpowiedz
  • Nie ma co czekać, sugerujemy iść na pocztę i dowiedzieć się gdzie jest list. Swoją drogą w ostatnim czasie poczta polska nie aktualizuje od razu śledzenia – przesyłka może być już na poczcie u adresata.

 2. Wyslałam 3 sierpnia list z Berlina do Oborbik wlkp. Nadal nie dotarł…

  Odpowiedz
  • Jeśli było jako polecony to po numerze nadania można sprawdzić w monitoringu poczty polskiej i ewentualnie kontaktować się z placówką poczty, gdzie list leży lub został zagubiony.

 3. Wysłałem list polecony ekonomiczny w poniedziałek dzisiaj jest piątek Krakow-Bytom do tej pory nie doszedl

  Odpowiedz
  • Po takim czasie już dawno powinien być u adresata – polecam sprawdzić gdzie się znajduje poprzez „Śledzenie przesyłek Poczta Polska”

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *