Jednostki długości

Jednostki długości – jak sama nazwa wskazuje – pozwalają określać długość poszczególnych przedmiotów. Na początku jednostkami długości były różne części ciała, np. łokcie czy stopy. Wraz z upływem lat pojawiła się potrzeba wynalezienia bardziej konkretnych jednostek. W ten sposób doszło do wynalezienia używanego do dziś, uniwersalnego metra.

Jednostki długości w układzie SI

Metr to podstawowa jednostka długości w układzie SI. Wykorzystywany jest on w Polsce oraz wielu innych państwach świata. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa metron, oznaczającego miarę. Oprócz metra do określania długości stosujemy także takie jednostki, jak: kilometr, centymetr, decymetr oraz milimetr – stanowią one pod-wielokrotności lub wielokrotności jednego metra.

Anglosaskie jednostki długości

W niektórych państwach do dziś używane są jednak inne jednostki długości, takie jak: cale, mile, stopy, jardy czy też mile morskie. Warto zaznaczyć, że niektóre z nich czasem wykorzystywane są również w Polsce. Przykład? Do określenia rozmiarów telefonów czy też ekranów nie używamy centymetrów, ale właśnie cali.

W jaki sposób powstały tego typu jednostki? Pierwsze z nich wynaleziono już w starożytności, a konkretnie – w Rzymie i Egipcie. Przykładowo, mila oznaczała dawniej tysiąc kroków rzymskiego żołnierza. Krótsze odległości mierzono natomiast przy pomocy kciuka. Jard wskazywał z kolei na długość od brody do końca palców – w ten sposób kupcy mierzyli długość materiału. w odpowiedni sposób prostując ręce. Łokieć w Starożytnym Egipcie oznaczał z kolei długość od łokcia do czubka środkowego palca.

Tabela jednostek długości

NazwaSymbolPrzeliczniki
milimetrmm1 mm = 0,001 m
centymetrcm1 cm = 0,01 m
decymetrdm1 dm = 0,1 m
metrm1 m = 100 cm
kilometrkm1 km = 1000 m
calein1 in = 0,0254 m
milemi1 mi = 1 609,344 m
stopyft1 ft = 0,3048 m
jardyyd1 yd = 0,9144 m
mile morskieMm1 Mm = 1 852 m