Urządzając sypialnię lub pokój dla dziecka nieodzownym elementem wyposażenia jest pościel, którą bardzo często dobieramy kolorystycznie do wystroju naszego wnętrza. Kupując pościel mamy do wyboru różnorodność kolorów i wzorów, różne gatunki materiałów, z których uszyto pościel, przeróżne modele o szerokim wachlarzu wielkości. Wydawało by się, że wybór właściwego rozmiaru pościeli jest z pozoru banalnie prosty. Niestety tak nie jest, ponieważ producenci oferują nam dużą gamę rozmiarów pościeli.
Sprawdź wymiary materaca

W sklepach mamy dostępne modele o różnych wymiarach na łóżka jednoosobowe, dwuosobowe, dla dorosłych i dla dzieci. A zatem powinniśmy wiedzieć, czym sugerować się przy doborze odpowiedniego wymiaru pościeli. Przede wszystkim musimy znać wymiary materaca, na którym będzie pościel. Należy pamiętać, że długość pościeli powinna być taka sama jak długość materaca, natomiast szerokość pościeli nieznacznie większa.

Wielkość kołdry i poduszki – wyznacznik wymiarów pościeli

Kolejną istotną rzeczą przy wyborze rozmiaru pościeli jest wielkość kołdry i poduszki, na które wybieramy pościel. Aby kupić odpowiedni wymiar, niektórzy producenci podają na swoich produktach wymiary materaca, na który może pasować dana pościel. Musimy wiedzieć, że wymiary podawane są w centymetrach, a pierwsza liczba zawsze oznacza jej szerokość, natomiast druga liczba to długość.

Standardowe wymiary pościeli

wymiary pościeli standardowej

W Polsce najpopularniejsze, czyli standardowe wymiary pościeli występują jako pościel jednoosobowa, dwuosobowa, uniwersalna, pościel dla dzieci i młodzieży. Dostępne wymiary pościeli jednoosobowej to 140×200 oraz 160×200. W komplecie jest dostępna jedna poszewka na poduszkę i jedna poszewka na kołdrę. Pościel jest często kupowana przez singli, dla młodzieży oraz par korzystających z oddzielnych kołder. Pościel dwuosobowa dostępna jest o wymiarach 220×200, 200×220 z dwiema poszewkami na poduszkę o wymiarach 70×80 oraz pościel o wymiarach 180×200, która jest kupowana na niestandardowe łóżka małżeńskie. Na łóżko małżeńskie możemy również kupić dwa komplety pościeli dostępnej o wymiarach 140×200 jeżeli mamy do dyspozycji dwie kołdry.

Wymiary pościeli dla dzieci

wymiary pościeli dziecięcej

Kupując pościel musimy wziąć pod uwagę cechy anatomiczne osób, które będą korzystały z pościeli. Pamiętajmy, że powinna ona zakrywać w całości korpus osoby z niej korzystającej. Pościel uniwersalna występuje w rozmiarach 160×200, która może występować jako pojedyncza lub podwójna. Jest to pościel pasująca do łóżek o szerokości od 80 do 160cm, zaś długości 200cm. Pościel dla niemowląt występuje w rozmiarach 60×100 i 60×120, natomiast dla dwulatka to 100×135 i 100×140 z poszewką na poduszkę o wymiarach 40×60, pamiętając że dzieci powinny spać na płaskiej poduszce. Dla starszego dziecka wybieramy pościel o wymiarach 140×200, natomiast młodzież powinna spać w pościeli o wymiarach 160×200. Pamiętaj, aby przed zakupem pościeli wybrać także łóżeczko, tutaj możesz przeczytać o wymiarach łóżeczek dziecięcych.

Pościel niestandardowa – jakie wymiary?

W sklepach dostępna jest również pościel zagranicznych producentów o niestandardowych wymiarach. Dla dzieci możemy kupić pościel 90×135 z poszewką na poduszkę 50×60. Komplety pościeli jednoosobowe o wymiarach 150×200 z poszewką na poduszkę 50×60 jak również 200×200 z poszewką na poduszkę 50×60.

Pamiętajmy, że wybierając pościel do aranżacji pokoju musimy podjąć decyzję z jakiego gatunku materiału powinna być wykonana, aby zapewnić sobie komfort podczas snu.

wymiary pościeli standardowej

Przydatne kalkulatory: