Wymiary łóżeczek dla dzieci

Urządzając pokój dla dziecka każdy rodzic staje przed dylematem jakie wybrać łóżeczko dla swojej pociechy. Jest to najważniejszy mebel w pokoju naszego dziecka. Łóżeczko przede wszystkim powinno być odpowiednio dobrane do wieku, aby zapewnić zdrowy sen, który odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka. Szczególnie musimy być rozważni przy doborze łóżeczka dla niemowlaka, który spędza w nim wiele godzin także w ciągu dnia.

To w łóżeczku malec nabywa umiejętności siadania czy wstawania przy barierce łóżka. Producenci prześcigają się w ofertach, które często mają bardzo ciekawe dodatkowe funkcje jak na przykład wyjmowane szczebelki w łóżeczkach dla maluchów, z szufladami czy łóżka, które potocznie mówiąc rosną razem z naszą pociechą, w których zastosowano rozsuwaną ramę, łóżka z dostawką, łóżka piętrowe z drabinką, schodkami czy nawet z małą zjeżdżalnią.
Łóżka dla naszych pociech często przybierają kształt samochodu, wieży, straży pożarnej, domku lub też małej budowli. Łóżko dla dziecka powinno być wykonane z materiałów dobrej jakości, przyjazne dla zdrowia, antyalergiczne, stabilne i przede wszystkim bezpieczne.

Jaki wybrać rozmiar łóżeczka dziecięcego?

Na rynku mamy dostępnych kilka wymiarów łóżek dziecięcych, które powinny być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Każdy maluch swój pierwszy rok życia spędza bardzo dużo czasu w łóżeczku, które w większości kupowane przez rodziców jest wykonane z drewna. W sklepach dostępne są do wyboru dwa wymiary takich łóżeczek: 120x60cm oraz 140x70cm.

Dwulatek – jaki wymiar łóżeczka?

Łóżeczko dla dwulatka możemy wybrać o unikatowym kształcie, dostępne są w wymiarach 150x75cm, 207×103 które jest już większym łóżkiem. Możemy również wybrać łóżko z bohaterem jego ulubionej bajki, a na większym łóżku będzie mógł również trzymać swoje ulubione maskotki.

Przedszkolak – jaki rozmiar łóżka?

Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują już więcej miejsca, dlatego powinniśmy wybrać większe łóżko, którego wymiary powinny mieć 80x160cm. Łóżko musi być solidnie wykonane, ponieważ dzieci w tym wieku rozpiera energia, są bardzo aktywne i często skaczą po łóżku robiąc to w formie zabawy.

Uczeń – jakiego łóżka potrzebuje?

Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje więcej miejsca na wygodny odpoczynek i sen. Nasz maluch zaczyna szybko rosnąć i dlatego należy zakupić nieco większe łóżko. Typowe dla dziecka w wieku szkolnym będzie o wymiarach 90x180cm. Kiedy nasze maluch stanie się nastolatkiem zmusi nas to do kolejnej wymiany łóżka na większe. Nastolatkowie dojrzewają i szybko rosną więc możemy pomyśleć o zakupie łóżka na kilka lat.

Czym się kierować przy wyborze wymiaru łóżka?

Przy doborze wymiarów musimy sugerować się faktem, że nasz nastolatek będzie za chwilę wzrostu dorosłego człowieka i dlatego musimy wybrać już większe łóżko. Szerokość powinna wynosić od 80 do 90 centymetrów, natomiast długość łóżka powinna mieć 200cm.

Urządzając pokój dziecka chcemy żeby był najlepszy, wygodny, kolorowy ale musimy pamiętać, że łóżko jest najważniejszym meblem w pokoju naszej pociechy. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich wymiarów łóżka do wieku naszego dziecka.

Tabela wymiarów łóżeczek dziecięcych

OkresWiekWymiary
Niemowlak0 mcy – 24 mcy120x60cm lub 140x70cm
Dwulatek2 lata – 4 lat150x75cm lub 207×103cm
Przedszkolak4 lata – 7 lat160x80cm
Uczeńpowyżej 7 lat180x90cm

Inne nasze poradniki dziecięce:

łóżko dziecięce
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ocen: 6 / Średnia: 4,33 na 5)
Loading...