Ile prądu zużywa pralka?

Jeśli co miesiąc lub dwa, w zależności od rozliczeń, płacisz za prąd to warto wiedzieć jaki sprzęt zużywa ile prądu. W tym artykule skupimy się na najczęściej spotykanym sprzęcie w domu – pralka.

Od czego uzależnione jest zużycie prądu przez pralkę?

Najistotniejszą kwestią jest model pralki, a dokładniej rzecz ujmując jej klasa energetyczna. Każda pralka posiada klasę energetyczną określoną literą lub literą z plusami. To przede wszystkim od tego zależne jest zużycie prądu.

Przykładowe zużycie prądu przez pralke

Za przykład bierzemy pralkę z średniej półki o klasie energetycznej A++. Roczne zużycie energii przez taką pralkę to około 170 kWh – 200 kWh. Pralki w tym pułapie kosztują w okolicach od 1200 do 2000 przy lepszych producentach lub z dodatkowymi funkcjami.

Im niższa klasa energetyczna, tymi niższa cena za pralkę, ale nistety wyższe rachunki za prąd!
Klasy energetyczne pralek vs roczne zużycie energii

Klasa energetyczna Roczne zużycie energii
A od 200 kWh do 230 kWh
A+ od 160 kWh do 190 kWh
A++ od 140 kWh do 170 kWh
A+++ od 120 kWh do 150 kWh

Jeśli chodzi o producentów pralek to na rynku aktualnie można zobaczyć bój 6-8 producentów: Samsung, Bosch, Whirlpool, Candy, Amica czy Hotpoint-Ariston. W ofertach supermarketów największą rzeszę stanowią pralki o najwyższej klasie energetycznej A+++ (82%), następnie A++ (10%), A+ (6%) oraz A (2%). Jak widać chcąc niechcąca w ofertach brylują pralki o najmniejszym poborze prądu.

Z jakich pralek korzystacie? Ile Wasze pralki pobierają prądu?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ocen: 1 / Średnia: 5,00 na 5)
Loading...