Spopularyzowana na przestrzeni ostatnich 15-20 lat kostka brukowa stała się najczęściej wykorzystywanym produktem do wykonania nawierzchni parkingów, chodników oraz innych inwestycji. Dlaczego aktuart kostka brukowa? Ze względu, iż nawierzchnia jest inwestycją, która powinna nam posłużyć na długie lata. Natomiast kostka brukowa jest wyśmienitym rozwiązaniem ze względu na swoją wytrzymałość, ciekawą kolorystykę oraz kształt.

Kostka brukowa




Rodzaje kostki brukowej – podział pod względem specyfikacji produkcji

Zanim podejdziemy do zakupu kostki warto zapoznać się z podstawowymi szczegółami tego wyrobu. Co jest najważniejsze? Patrz pierw na specyfikację produkcji, wielkość kostki, kształt, barwę, a także zastosowany materiał do jej produkcji. Wszystkie wskazane szczegóły odpowiadają za trwałość docelowej nawierzchni.

Kostka przemysłowa

Kostkę możemy podzielić na przemysłową – potocznie zwaną standardową. Kostkę przemysłową znajdziemy m.in. na parkingach, chodnikach, placach firmowych czy innych wielkich powierzchniach. Jak rozpoznać bruk przemysłowy – charakterystyczny jednolity szary kolor oraz prostokątny kształt kostki.

Kostka szlachetna

Następną jest kostka szlachetna – jak sama nazwa wskazuje przystosowana jest do dekoracji, ważnych miejsc z możliwością doboru koloru oraz kształtu. Podczas jej produkcji kostka przechodzi dodatkową obróbkę dzięki czemu zmienia się jej wygląd zewnętrzny. Ten typ kostki możemy podzielić na poszczególne powierzchnie:

  • łukana
  • szczotkowana
  • łupana
  • postarzana
  • strukturalna

Rodzaje kostki brukowej – podział pod względem materiału

Dość istotną kwestią przy tym produkcie jest materiał użyty do jego produkcji. Materiał wpływa zarówno na wygląd kostki brukowej, jak i wytrzymałość oraz jej zastosowanie. Rozróżniamy trzy typy kostki:

Kostka kamienna

W ofercie dystrybutorów znajdziecie zarówno kostkę z kamienia naturalnego, jak i obrobionego mechanicznie bądź termicznie. Co ważne i warte zaznaczenia podstawowe wymiary kamiennej kostki brukowej mieszczą się w przedziale 50300 mm. Natomiast jedną z charakterystycznych cech tego typu kostki jest zmodyfikowany wygląd.

Standardowe wymiary kostki: 4/6 cm, 6/8 cm, 8/10 cm, 15/17 cm.

Ceramiczna kostka brukowa

Inaczej nazwana klinkierowa – równie popularna co kostka kamienna. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na rezygnację z typowych szarych kostek na bardziej ożywiające kolory. Standardowo materiały z klinkieru mają kształt prostopadłościanu o wymiarach 20×10 cm. Grubość tej kostki wynosi około 5cm.

Betonowa kostka brukowa

Podstawową charakterystyczną cechą jest fakt, że kostki betonowe są prefabrykowane. Co to oznacza? Powstają na skutek wykorzystania tzw. metody wibroprasowania. Tyle w teorii, a w praktyce wykorzystuje się beton niebarwiony, jak i barwiony do ich produkcji. Wymiary kostki betonowej uzależnione są od jej długości.

Standardowe wymiary kostki: 54 x 84 x 64 mm, 64 x 84 x 74 mm, 74 x 84 x 84 mm, 84 x 84 x 94 mm, 94 x 84 x 104 mm.

Wymiary kostki brukowej





Najważniejszym parametrem kostki jest jej grubość, a pozostałe wymiary mogą być różnorodne, także pod względem kształtów jest dowolność. Wymiary kostki betonowej dostępne są od 54 x 84 mm do 120 x 180 mm.

Podział na grubości:

  • 4 cm – dopuszczalne obciążenie 2 tony, można jeździć po niej samochodem osobowym
  • 6 cm – dopuszczalne obciążenie 3,5 tony, może być przeznaczona na parkingi dla samochodów osobowych
  • 8 cm – może być wykorzystywana na parkingi dla pojazdów ciężarowych i dostawczych
  • 10 do 14 cm – bardzo gruba kostka z przeznaczeniem pod składy budowlane i miejsca szczególnie narażone na mocne obciążenie
kostka brukowa

Przydatne kalkulatory: