Co to jest płyta OSB?

Płyta OSB to nic innego jak sprawowane wióra w bardzo wysokiej temperaturze. Często można spotkać się także z określeniem płyta wiórowa. Całość płyty zespolona jest specjalną żywicą, zazwyczaj melaminowo-uretanową. Płyta OSB jest bardzo mocna, sztywna i wytrzymała dzięki zespolonym trzem warstwom, z której została złożona. Dzięki temu zwiększa swoje zastosowanie w budownictwie. Podczas jej wykorzystania trzeba uważać, gdyż powierzchnia płyty OSB jest dość szorstka, a czasami mogą pojawić się wystające wióra.

Zobacz: wymiary OSB, zastosowanie OSB, rodzaje płyt OSB.
Wymiary płyt OSB

Najczęściej spotykanie wymiary płyt OSB to m.in.: 2500 X 1250 X 12 MM (3,125 M2), 18 X 1250 X 2500 MM (3,125 M2), 2500 X 1250 X 15 MM (3,125 M2). Poniżej prezentujemy możliwe wymiary płyt dostępne w sprzedażach hurtowych oraz detalicznych.

Grubość Szerokość Długość
6 mm do 30 mm 1250 mm do 2070 mm 2440 mm 2800 mm

Rodzaje płyt OSB

Płyta OSB 1

Najtańszy oraz najrzadziej występujący rodzaj płyty wiórowej. Ten rodzaj płyty jest mało wytrzymały, a ponadto można ją zastosować w ograniczonych miejscach – suchych i bez obciążeń.

Płyta OSB 2

Podobna do OSB 1, ze względu na wykorzystanie słabszej jakości żywicy do spajania wiór można zastosować płytę jedynie w suchych miejscach.

Płyta OSB 3

Najczęściej spotykana i wykorzystywana płyta OSB 3. Może być zastosowana już w warunkach o podwyższonej wilgotności. Ponadto często jest wykorzystana jako płyta nośna, a to dzięki wykorzystaniu w płycie dwóch rodzai spoiw między wiórami. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością.

Płyta OSB 4

Podobna do OSB 3 z dodatkiem, który umożliwia wykorzystanie OSB 4 do znacznie większych obciążeń, jak i trudniejszych warunków atmosferycznych. OSB 4 bardzo często wykorzystywana na zewnątrz budynków. Możliwość takiego zastosowania płyty OSB 4 zapewnia lepsze i mocniejsze spojenie wiór w płycie. Minusem tego rodzaju jest dostępność – bardzo trudno znaleźć OSB 4 na naszym rynku w hurtowaniach czy marketach budowlanych.

Zastosowanie płyt OSB

  • budownictwo
  • prace wykończeniowe
  • ścianki działowe
  • meblarstwo – wszelakie zastosowanie
  • wykończenie podłóg
  • wszelakie podkłady – podłoga, boazeria, itp.
  • wszelakie konstrukcje
  • poszycie dachowe
plyta osb

Przydatne kalkulatory: