Przelicznik kB, MB, GB, TB

Przelicznik Kb na MB na GB na TB

Podaj wartość

jednostka

WynikKilobajt najczęściej jest zapisywany pod postacią kB. To żadna jednostka stosowana w informatyce. Do częściej już wykorzystywanych, z którą możemy mieć styczność to MB, czyli megabajt. Tą jednostkę stosuję się przy podaniu pojemności płyt CD lub DVD, pamięci w telefonach czy pamięć RAM w komputerze. Do najczęściej wykorzystywanych jednostek ostatnich lat należy zaliczyć gigabajt, skrywany pod skrótem GB. W tej jednostce spotkać możemy pojemności dysków twardych, pamięci RAM (zaokrąglane), pamięć w telefonie czy wielkość pen-drive (pamięć przenośna). Ostatnia, rzadziej występująca jednostka to terabajt, czyli TB. Dyski zewnętrzne posiadają często pojemność w TB.

Tutaj przeliczysz:
Tabela jednostek

JednostkaSkrótWartość dla 1 TB
kilobajt (kilobyte)kB1073741824,00
megabajt (megabyte)MB1048576,00
gigabajt (gigabyte)GB1024,00
terabajt (terabyte)TB1

Przykładowe przeliczenie jednostek informatycznych

  • 1 MB = 1024 kB
  • 1 kB = 1024 B
  • 1 MB = 1 048 576 B
  • 1 TB = 1024 GB
  • 1TB = 1 048 576 MB

1 GB ile to MB?

Gigabajt, a w skórcie GB to najczęściej wykorzystywana jednostka w dziedzinie informatyki. Zazwyczaj gigabajt wykorzystujemy do określenia dużych pojemności pamięci – dysk przenośny, dysk wewnętrzny czy karty pamięci chociażby do telefonów.

1 GB = 1000 MB

1 TB ile to GB?

Terabajt, a w skróce TB wykorzystywana jednostka informatyczna do określenia większych pamięci masowych. Przykładowe zastosowanie terabajta znajdziemy przy pojemności dysków serwerowych czy domowych dysków zewnętrznych.

1 TB = 1000 GB

1 MB ile to kB?

Megabajt, oznaczony skrótem MB był najczęściej wykorzystywną jednostką w informatyce jeszcze jakieś 8-9 lat temu. Wtedy właśnie dyskietyki do komputerów były o pojemności 20MB, później nawet 120MB. Często zdjęcia na komputerze są wielkości rzędu 4-6MB, a zatem megabajt nie wyginął, nadal jest często stosowaną jednostką.

1 MB = 1000 kB

Czy wiesz, że..

Po terabajcie są jeszcze kolejne jednostki takie jak petabajt, eksabajt, zettabajt, jottabajt. Kto wie, może za kilkanaście lat będziemy mieli z nimi styczność. W końcu będzie gdzieś trzeba pomieścić te wszystkie zdjęcia, filmy i dokumenty.

Jakich najczęściej jednostek używacie? Jakie macie pojemności pamięci w tel./dysku/pen-drive?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ocen: 9 / Średnia: 4,78 na 5)
Loading...