Jajko kurze, indycze, strusie, rybie, kacze lub gęsie, a pewnie znajdą się jeszcze inne. Takie mamy dostępne na rynku jajka – w Polsce natomiast najczęściej spożywamy i wykorzystujemy jajka kurze. Jajko jest bardzo często podstawowym filarem wielu potraw i wypieków. Głównie składa się z wody (74,8%), następnie z białka (10%), tłuszczu i węglowodanów. 100 g jajek ma około 147 kcal.




Wielkości jajek

Zgodnie z wprowadzoną klasyfikacją jaj od dnia 1.08.196 roku mamy podział ze względu na wagę, która powinna pojawiać się najczęściej na opakowaniu:

Rozmiar Opis Waga
XL – extra large bardzo duże 73 g i cięższe
L – large duże od 63 g do 73 g
M – medium średnie od 53 g do 63 g
S – small małe lżejsze niż 53 g

wielkisci-jajek

Klasy jajek

  • A – jaj świeże
  • B – jaj utrwalone lub drugiej klasy
  • C – jajka niesortowane z przeznaczeniem głównie dla przemysłu

Zastosowanie jaj

Potrawy, wypieki i przetwory wykorzystują jajka. Najczęściej możemy spotkać jajka w postaci smażonej – sadzone, jajecznica czy omlet. W postaci gotowanej na miękko, twardo, półtwardo czy w koszulce. Jajko możemy zastosować do ciasta – głównie do biszkoptu, ponadto możemy zastosować do sałatek – przykładowo warzywnej, a także do wielu innych potraw.

Jakie najczęściej kupujemy jajka?

W marketach, jeśli tam robicie zakupy jajek, możemy spotkać w 90% dwa rozmiary jajek – M i L. Najczęściej wybieramy tzw. „Elki”, ze względu iż są większe a niewiele droższe. Natomiast pozostałe jajka jak S czy XL warto zakupić bezpośrednio od gospodarza na wsi lub rynku.

Od czego zależy wielkość jajka?

Dwa czynniki mają bezpośredni wpływ na rozmiar jajka kurzego – rasa kury i jej wiek. Im starsza kura tym większe jajko. Wiadomo, że dodatkowy wpływ będą miały pośrednie czynniki jak pasza, miejsce chowu, itp.

rozmiar-jajka

Przydatne kalkulatory: