Każdy użytkownik komputera czy laptopa dobrze wie o tym, że w jego sprzęcie znajduje się dysk twardy. Do czego on służy? To nic innego jak pamięć masowa do przetrzymywania danych. Jakie są najważniejsze parametry dysków: pojemność dysku, szybkość transmisji danych, czas dostępu do danych, prędkość obrotowa dysku (obr./min), a także średni czas bezawaryjnej pracy.

Podział dysków

  • Dysk HDD
  • Dysk SSD
  • Dysk zewnętrzny i przenośnych




Wymiary twardych dysków

Na rynku dostępne są 3 formaty dysków twardych

1.8″

Naturalnie pojawiły się w naszych czasach optymalizacji i miniaturyzacji dyski o mniejszych gabarytach. Dyski półprzewodnikowe przeznaczone dla urządzeń mobilnych – netbooki i odtwarzacze multimedialne.

Wymiary: 2.10 cal / 54 mm (szerokość), 3,10 cal / 78 mm (głębokość), 0,2 cal / 5 mm (wysokość).

2.5″

Dyski o tym formacie przeznaczone są do laptopów oraz dysków zewnętrznych (przenośnych).

Wymiary: 2,75 cal / 70 mm (szerokość), 3,94 cal / 0,75 mm (głębokość), 0,75 do 0,37 cal / 19 do 9 mm (wysokość).

3.5″

Era tych dysków rozpoczęła się już w 1987 roku. Stosowane do dzisiaj głównie w komputerach stacjonarnych i serwerach. Grube i duże dyski twarde, które cechuje większa pojemność.

Wymiary: 4,00 cal / 101 mm (szerokość), 5,75 cal / 146 mm (głębokość), 1,63 do 1,00 cal / 41 do 25 mm (wysokość).

5.25″

Aktualnie nie stosowane w warunkach domowych, ale myśli się o ich powrocie i zastosowaniu w standardowych laptopach oraz komputerach stacjonarnych. Przy wykorzystaniu tych samych technologii co w dysku 3.5″ może uzyskać dwukrotnie więcej danych.

Wymiary: 5,75 cal / 146 mm (szerokość), 8,00 cal / 203 mm (głębokość), 3,25 do 0,80 cal / 82 do 20 mm (wysokość).

Producenci dysków

Do najpopularniejszych producentów dysków twardych należą takie marki jak Dell, HGST, HP, Samsung, Seagate, Toshiba, Western Digital, Hitachi. Najczęściej możemy spotkać w laptopach i komputerach wykorzystane dyski marki Seagate, Western Digital i Samsung.

Interfejsy

Dostępnych mamy 7 interfejsów do wyboru. W zależności od sprzętu i zastosowania możemy wybrać dysk SATA, SATA II, SATA III, mSATA, micro SATA, PATA oraz SAS. Najczęściej spotykanymi obecnie dyskami w nowoczesnych komputerach są dyski SATA III. Nowe technologie pozwoliły na przyspieszenie i to dwukrotnie dysku SATA III (przepustowość 6 Gbit/s) w porównaniu z SATA II (3 Gbit/s).

Dyski twarde przeznaczone są standardowo do komputerów stacjonarnych, laptopów oraz serwerów.

ssd

Przydatne kalkulatory: