Kapelusz, a z języka łacińskiego capella koza, był powszechnie stosowanym nakryciem głowy w dawnych latach. Później przez pewien okres nie był doceniany, aż ponownie powrócił na salony. Dziś modny i powszechnie wykorzystywany kapelusz stosowany do podkreślenia stylizacji czy ochrony przed słońcem.

Popularne gatunki kapeluszy

Z najpopularniejszych rodzai możemy wyróżnić między innymi:

  • cylinder
  • melonik
  • bikorn
  • fedora
  • stożkowy (azjatycki kapelusz)

Informacje o kapeluszu
Z jakich elementów składa się kapelusz?

Nakrycie głowy, jakim jest kapelusz to nie tylko rondo i korona, ale także brzeg ronda (surowy, podwinięty lub laminowany), fałda górna (wytłoczenie w główce kapelusza), fałda przednia (inaczej oczodoły) i zdobina (dekoracje lub dodatki). Natomiast od spodu kapelusza wyróżniamy potnik, wewnętrzną wyściółkę kapelusza (inaczej wypodszewkowanie) i muszka.

Jak wybrać rozmiar kapelusza

Rozważamy dwie sytuacje – jeśli posiadasz już kapelusz sprawdź jego rozmiar od wewnętrznej strony. Producenci zazwyczaj stosują podobną rozmiarówkę. W sytuacji kiedy nie masz możliwości weryfikacji rozmiaru wykonaj następujące czynności: taśmą centymetrową sprawdź swój obwód głowy (najlepiej w połowie czoła) trzymając taśmę nad uszami. W momencie kiedy wymiar wypada pomiędzy rozmiarami (przykładowo M a L) sugerowany jest wybór większego rozmiaru (w tym wypadku L).

Rozmiary kapeluszy

Obwód główy Rozmiar
54 cm S
55-56 cm M
57-58 cm L
59-60 cm XL

Przydatne kalkulatory: