Rozmiary kasków motocyklowych

Rozmiary kasków motocyklowych – jak dobrać kask?

Prawidłowe dobranie odpowiedniego rozmiaru kasku motocyklowego nie jest trudne, ale zaznaczmy że bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa. Jest kilka ważnych szczegółów, o których należy przy tym wyborze mieć na uwadze. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się i spotkanie w sklepie motocyklowym z doradcą, który zazwyczaj jest doświadczonym motocyklistą (zazwyczaj!, ale nie zawsze). Dzięki temu możemy po przymierzać kilka różnych kasków, różnych rozmiarów i różnych producentów – pamiętajcie, każdy producent stara się dopasować do standardowej rozmiarówki, ale nie zawsze to wychodzi. Dzięki takiemu spotkaniu w sklepie możemy wtedy także liczyć na fachową pomoc obsługi (lub mniej fachową, w zależności jak się trafi). Z drugiej strony medalu jeśli chcemy kupić kask przez Internet stoimy w nieco utrudnionej sytuacji. Choć nie jest to takie trudne jak się na pozór wydaje, bo rozmiarówka kasków z reguły jest taka sama u większości producentów, a zakupiony przez Internet produkt możemy w ciągu 14 dni od zakupu odesłać, by wymienić na inny bądź zwrócić.
1 – Tabela rozmiarów kasku

Podchodząc do zakupu kaksu po raz pierwszy najlepiej wykonać pomiar obwodu głowy i porównać z tabelą rozmiarów, którą zamieściliśmy poniżej. Do tego musisz wykorzystać taśmę krawiecką lub inne narzędzie, dzięki któremu dokonasz prawidłowego pomiaru głowy. Miarę przeciągnij na środku czoła – około 1-2 cm nad brawiami i uszami – w najszerszym miejscu głowy.

Rozmiar kasku Obwód głowy (cale) Obwód głowy (cm)
3XS 17 1/8″ – 18″ 43.5- 45.7 cm
2XS 18 1/8″ – 19″ 46 – 48.3 cm
XS 19 1/8″ – 20″ 48.6 – 50.8 cm
S 20 1/8″ – 21″ 51.1 – 53.3 cm
M 21 1/8″ – 22″ 53.7 – 55.9 cm
L 22 1/8″ – 23″ 56.2 – 58.4 cm
XL 23 1/8″ – 24″ 58.7 – 60 cm
2XL 24 1/8″ – 25″ 61.3 – 63.5 cm
3XL 25 1/8″ – 26″ 63.8 – 66 cm
4XL 26 1/8″ – 27″ 66.4 – 68.6 cm

2 – Tabela rozmiarów kasku dziecięcego

Rozmiar kasku Obwód głowy (cale) Obwód głowy (cm)
S 15 1/8″ – 16″ 38.4- 40.6 cm
M 16 1/8″ – 17″ 41 – 43.2 cm
L 17 1/8″ – 18″ 43.5 – 45.7 cm

Producenci podając rozmiarówkę wykorzystują pełne centymetry – bez liczb z przecinkami. W związku z tym, gdy podczas pomiaru otrzymasz wynik przykładowo między rozmiarem S a L to zaleca się zaokrąglenie pomiaru do dolnej rozmiarówki (w kaskach dla dorosłych, a w górę w kaskach dziecięcych – głowa dziecka i tak rośnie). Na przykładzie, gdy nasz obwód głowy to 53,5 cm to najbardziej odpowiedni powinien być rozmiar S, bo wyściółka kasku o te pół centymetra powinna spokojnie się rozbić.

Powyższa tabela rozmiarów może różnić się dla kasków przeznaczonych na rynek amerykański i japoński. Trzeba także pamiętać, że producenci mają delikatnie inne rozmiarówki dla kasków dorosłych i dziecięcych.

3 – Przymiarka kasku

Kask powinien być prawidłowo dopasowany, aby po uderzeniu nie spadł z głowy i odpowiednio zatrzymał uderzenie. Założony kask powinien w całości „usiąść” na całą głowę – dobrze przylegać w każdym punkcie. Gdy kask jest za mały to m.in. powstaje pusta przestrzeń na czubku głowy, ponadto może uciskać w różnych punktach i zostawiać czerwone ślady na naszej twarzy. Natomiast z drugiej strony kask, który jest zbyt duży będzie latał, może spaść podczas wypadku lub co gorsza zbyt mocno przesuwać się w czasie jazdy przy wykonywaniu szybkich ruchów głową.

Nowy kask, prosto ze sklepu musi wchodzić na głowę trochę ciasno, bo wyściółka kasku rozbije się podczas użytkowania i sama dopasuje się do kształtu głowy. Gdy kupimy luźny kask, to po pewnym czasie będzie jeszcze bardziej latał. Z drugiej strony kask nie może być zbyt ciasny żeby jego noszenie nie sprawiało nam bólu i zaczerwienień na twarzy. Taki kask może nigdy nie dopasować się i może się okazać, że zawsze będzie uciskał. Potrzebne tu jest pewne wyczucie.

4 – Jak sprawdzić poprawność wybranego rozmiaru?

 • Poruszaj szybko i energicznie głową w lewo, prawo, góra i dół – sprawdź czy kask lata czy porusza się wraz z ruchem głowy.
 • Założony kask łapiemy obiema dłońmi i unieruchamiamy go. Ruszamy głową (leow i prawo) i sprawdzamy, jak bardzo możliwy jest ruch głowy w środku. Czynność ta powtarzamy również ruszając głową w dół i do góry.
 • Schyl głowę do przodu i poproś kogoś by spróbował go przesunąć pchając go w kierunku od szyi do czoła. Gdy w ten sposób kask zostanie ściągnięty lub spadnie, to oznacza to że jest zbyt luźny i jest duże prawdopodobieństwo, że spadnie (zostanie zerwany) również podczas wypadku.

Producenci kasków

Kaski motocyklowe możemy kupić nowe już w granicach 200-300 zł, a najdroższe oczywiście mogą liczyć kilka tysięcy złotych. Do najpopularniejszych producentów możemy zliczyć takie marki jak:

 • Lazer
 • AGV
 • Airoh
 • Bell
 • Caberg
 • Fox
 • HJC
 • Icon
 • LS2
 • Nolan
 • Schuberth
 • Shark
 • Shoei
 • W-Tec

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ocen: 12 / Średnia: 5,00 na 5)
Loading...