Płyty meblowe produkuje się ze sprasowanych wiórów drzewnych lub zdrewniałych cząstek roślin jednorocznych, a następnie połączone klejem syntetycznym. Takie płyty mogą być jedno lub wielowarstwowe, które są szlifowane, oklejane fornirem, laminatem lub pokryte lakierem. Ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane występują płyty wiórowe, paździerzowe, bagassowe oraz korowe.




Grubość płyt meblowych

Ze względu na grubość dzielimy płyty na cienkie do 7 mm, średniej grubości od 7 do 25 mm oraz grube powyżej 25 mm. Standardowe płyty mają grubość 18 mm, natomiast do produkcji mebli stosuje się płyty o grubości 10 mm, 16 mm, 22 mm i 28 mm.

Wymiary płyt meblowych

Standardowe wymiary płyty meblowej to 2800 mm x 2070 mm. Płyty można podzielić również na lekkie, średnio ciężkie i ciężkie. W podziale płyt ze względu na kształt i wymiar to płyty wiórowe standardowe, które są przeznaczone do ogólnego stosowania. Płyty wiórowe z mikrowiórów z warstwami zewnętrznymi, wielowarstwowe wykonane z bardzo drobnych wiórów, dzięki czemu ich powierzchnia ma małą chropowatość. Ten rodzaj płyty jest głównie stosowany do produkcji mebli.

Szerokość Wysokość Głebokość Waga
2070 mm 2800 mm 10 mm 41 kg
2070 mm 2800 mm 12 mm 49 kg
2070 mm 2800 mm 16 mm 65 kg
2070 mm 2800 mm 18 mm 73 kg
2070 mm 2800 mm 22 mm
2070 mm 2800 mm 25 mm
1032 mm 2800 mm 36 mm 73 kg

Płyty meblowe MFP

W meblarstwie ma zastosowanie płyta MFP, wyróżniająca się gładką strukturą i odpornością na odkształcenia. Płyta pilśniowa jest rodzajem płyty drewnianej. Dostępne są również płyty pilśniowe półtwarde MDF, bardzo twarde HDF, które również stosuje się do produkcji mebli.

Płyty meblowe MDF

Płyty MDF są wykańczane różnymi materiałami, można je laminować, pokryć fornirem lub lakierem, a meble z nich wykonane są bardzo solidne. Jeżeli projekt wymaga zaokrąglonych krawędzi świetnie się będzie do tego nadawała płyta MDF.

Płyty paździerzowe produkuje się poprzez utwardzenie materiału w wysokiej temperaturze, sprasowuje się pod ciśnieniem z dodatkiem kleju syntetycznego. Ze względu na bardzo dużą wytrzymałość płyty paździerzowe mają zastosowanie w produkcji mebli. Płyty paździerzowe mogą być nieszlifowane, szlifowane jednostronnie lub dwustronnie.

Na bazie płyt wiórowych produkuje się płyty melaminowane, które są pokryte papierem dekoracyjnym. Płyty melaminowane wykorzystuje się do prdukcji frontów meblowych, które cechują się łatwością w czyszczeniu. Rodzajem płyty drewnopochodnej jest także sklejka, charakteryzująca się mechaniczną wytrzymałością. Do wyboru mamy sklejki suchotrwałe i wodoodporne, które są stosowane w przemyśle meblowym.

Na rynku mamy do wyboru szeroką gamę płyt meblowych, które różnią się pod wieloma względami, parametrami technicznymi, pod względem sposobu wytworzenia, grubości czy wytrzymałości. Płyty meblowe są tańszą alternatywą dla drewna, mimo że drewno jest długotrwałym i ekologicznym materiałem, producenci mebli doceniają zalety płyt meblowych. Producenci mebli mają możliwość wykorzystania płyt o szerokim zastosowaniu, które mogą zredukować koszt mebla o skrócić czas jego wyprodukowania. Natomiast klient otrzyma meble wyprodukowane z bardzo solidnych i trwałych materiałów, które sprawdzą się nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka.

Polecamy inne wymiary płyt:

Przydatne kalkulatory: