Rozmiary kasków rowerowych

Kaski rowerowe z najnowszych kolekcji posiadają już w większości zaawansowane technologie. Dodatkowo są precyzyjnie dopasowane do głowy dzięki dodatkowym systemom. Dobrze, aby kask miał otwory wentylacyjne, dzięki którym nasza głowa utrzymuje dodatkowe chłodzenie. Na ostatni etap schodzi stylistyka i design, a liczy się przede wszystkim jakość i bezpieczeństwo. Warto zaznaczyć również, że wpływ na komfort użytkowania ma waga kasku rowerowego – jeśli jedziemy w dłuższą trasę każdy dodatkowy gram wpływa na nasz komfort i samopoczucie. Większość nowoczesnych kasków, które przeszły stosowne atesty posiada wewnętrzną piankę, zapewnia dużą odporność na uderzenia, a także pozwala uniknąć rozpadu kasku i pęknięć.

Jak dobrać kask rowerowy?

Dla dorosłego w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad przeznaczeniem. Dłuższe trasy? Szosa? Las i górki? Czy krótkie weekendowe wypady poza miasto? Od tych klasyfikacji zależy jaki kask wybierzemy. Jeśli chcemy poruszać się po górkach i lasach niezbędny będzie dla nas kask MTB – idealny do tego typu wypraw. Natomiast jeśli idziemy na rower szosowy na dłuższe przejazdy wybierzmy kask typu szosa.

Następnie, aby dobrać odpowiednio rozmiar zmierzmy obwód głowy – 5 cm nad brwiami i taśmą krawiecką nad uszamy – w największym obwodzie głowy. Na podstawie wyniku możecie zobaczyć jaki rozmiar pasuje do Was – wszystko znajdziecie w poniższych tabelach rozmiarów.
Tabela rozmiarów kasku dla dorosłych

Rozmiar kasku Obwód głowy (cm)
XS 52 – 53,5 cm
S 53,5 – 55,5 cm
M 55,5 – 57 cm
L 57 – 59 cm
XL 59 – 60,5 cm
XXL 60,5 – 62,5 cm

Rozmiary kasków dziecięcych

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego dla dziecka – często z takim pytaniem spotykamy się wśród znajomych i przyjaciół którzy mają dzieci. Odpowiedź jest dość prosta. Podobnie jak w przypadku dla dorosłych ważny jest komfort i bezpieczeństwo. Kask dla dziecka nie może być zbyt luźny, a z drugiej strony zbyt ciasny. Powinniśmy mieć także na uwadze fakt, że dziecko i jego głowa rosną. Zatem rozmiar kasku dla dziecka powinien być wypośrodkowany z ewentualną możliwością regulacji rozmiaru z tyłu głowy poprzez pokrętło.

Rozmiar kasku Obwód głowy (cm)
XS/S 47 – 51 cm
s/M 51 – 54 cm
M/L 53 – 56 cm

Pamiętaj, że głowa dziecka cały czas rośnie. Nie dobieraj kasku, który będzie uciskał dziecko w głowę, będzie zbyt ciasny i mało komfortowy. Najważniejsze dla dziecka jest bezpieczeństwo, komfort, a na końcu wygląd kasku rowerowego. Sugerujemy wybrać nawet 0.5-1cm większy kask, aby dłużej posłużył lub prawidłowo leżał na głowie dziecka, niżeli miałby być za ciasny.

Kaski dziecięce w większości posiadają od środka specjalny system, który pozwala na dostosowanie rozmiaru głowy do kasku. Często także zdarzają się takie systemy z tyłu kasku jako pokrętło do ustawienia obwodu głowy dziecka:

kask-dzieciecy

Rozmiary kasków GIRO

Rozmiar: XS S M L XL XXL
Obwód głowy w cm: 52 – 53,5 53,5 – 55,5 55,5 – 57 57 – 59 59 – 60,5 60,5 – 62,5

Rozmiary kasków UVEX

Rozmiar: XS S M L XL XXL
Obwód głowy w cm: 53 – 54 55 – 56 57 – 58 59 – 60 61 – 62 63 – 64

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ocen: 13 / Średnia: 4,69 na 5)
Loading...