Ile idzie list priorytetowy zwykły

List priorytetowy to przesyłka przyspieszona, która jest wysyłana za pośrednictwem Poczty Polskiej i jest określana jako norma jakościowa. Po napisaniu listu należy go umieścić w kopercie formatu C5, oznaczenie Poczty Polskiej to format S.

Jak zaadresować list priorytetowy zwykły?

Po prawej stronie koperty piszemy imię i nazwisko lub nazwę instytucji oraz dokładny adres, na który ma być dostarczona. Natomiast w górnym lewym rogu koperty musimy umieścić imię i nazwisko oraz dokładny adres nadawcy. Na kopercie powinien być przyklejony znaczek zwykły oraz znaczek z napisem priorytet – tutaj sprawdź ile kosztuje znaczek na list.

Wysyłając list priorytetowy zwykły nie mamy możliwości zgłoszenia reklamacji w razie jego zaginięcia, ponieważ przy nadaniu listu nie otrzymujemy potwierdzenia. Przesyłka tego typu nie jest rejestrowana. Poczta Polska dzieli przesyłki listowe na ekonomiczne i priorytetowe. Do krajowych przesyłek Poczty Polskiej zalicza się: przesyłka listowa krajowa ekonomiczna, przesyłka listowa krajowa priorytetowa, przesyłka listowa krajowa nadana na poste restante, przesyłka listowa krajowa nadana do skrytki pocztowej.

Ile kosztuje list zwykły priorytetowy?

Cena przesyłek listowych jest również uzależniona od wagi i formatu koperty w jakiej jest nadana. List priorytetowy zwykły jest tańszą formą przesyłki listowej. Kwota jaką należy uiścić za znaczek potrzebny do wysyłki listu priorytetowego zwykłego wynosi 4,10zł. List priorytetowy zwykły jest droższy o osiemdziesiąt groszy od przesyłki listowej ekonomicznej, ale za to czas dostarczenia listu do adresata jest krótszy i dlatego ta forma listu jest dość często wybierana przez nadawców.

List priorytetowy zwykły – czas

Czas trwania dostarczenia listu ekonomicznego do adresata wynosi trzy dni robocze od jego nadania, natomiast list priorytetowy zwykły nadany do godziny piętnastej zostanie dostarczony do adresata dnia następnego. Jeżeli list priorytetowy zostanie wysłany po godzinie piętnastej jego dostarczenie do adresata wydłuży się o jeden dzień roboczy. Wysyłając list priorytetowy za granicę czas dostarczenia do adresata wydłuży się w zależności do jakiego kraju nadajemy przesyłkę.

Godzina nadaniaDostarczenie
do 15:001 dzień roboczy
po 15:002 dni robocze

Zobacz także: list priorytetowy polecony czas dostarczenia

list-zwykly
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ocen: 5 / Średnia: 5,00 na 5)
Loading...