Ile idzie list ekonomiczny zwykły

List najprościej można zdefiniować jako gatunek piśmiennictwa. Jest to pisemna forma wiadomości wysyłana w kopercie przez nadawcę do adresata inaczej odbiorcy. Pisanie listów sięga czasów starożytnego Egiptu, Chin i państwa Sumerów, gdzie zostało ono rozpowszechnione. Była to jedyna forma porozumiewania się ludzi na odległość. Od końca XX wieku list został wypierany przez nowsze i szybsze formy komunikacji pomiędzy ludźmi. Aktualnie forma wysyłania listów jest szczególnie związana z działalnością komercyjną czy reklamową.

List jest wysyłany za pośrednictwem Poczty Polskiej. Najtańszą formą przesyłania listów lub bardzo drobnych przedmiotów jest list ekonomiczny. Im niższa cena za listu tym dłuższy czas przesyłki, czyli ilość dni, po których zostanie dostarczony do adresata.

Cena listu ekonomicznego zwykłego

Koszt wysyłki listu ekonomicznego wynosi 3,30 zł. W przypadku wysyłki listu ekonomicznego powinniśmy użyć do tego celu koperty o formacie C5 (wielkość arkusza A5) – tutaj znajdziesz wszystkie rozmiary kopert C, który jest oznaczony przez pocztę jako format S. Nadawca pisze list, który następnie wkłada do koperty, na kopercie pisze imię i nazwisko lub nazwę firmy, ulicę z numerem domu i lokalu oraz kod pocztowy i miejscowość, gdzie ma zostać doręczony. Kupiony znaczek nadawca przykleja na kopercie, który jest potwierdzeniem opłaty za przesłanie listu. Możliwe jest również opłacenie za przesyłkę listu ekonomicznego w okienku pocztowym. Zamiast znaczka zostaje przystawiona pieczątka z oznaczeniem placówki nadawczej i potwierdzeniem, że opłata została uiszczona.

Ile idzie list ekonomiczny zwykły?

Nadanie listu ekonomicznego przez nadawcę i dostarczenie jej do adresata wynosi zwykle trzy dni robocze w kraju. Jeżeli nadamy list w poniedziałek to oznacza, że w czwartek powinien on dojść do adresata. Czas ten jest podawany szacunkowo przez Pocztę Polską. Okres dostarczenia listu ekonomicznego może się znacznie wydłużyć, nawet do sześciu dni roboczych jeżeli zostanie wysłany za granicę. Dodatkowo czas oczekiwania na list ekonomiczny może się wydłużyć jeżeli będzie wysłany w okresie świątecznym, czego powodem może być zwiększona ilości przesyłek w tym okresie.

Miejsce doceloweCzas
Kraj3 dni robocze od nadania
Zagranica6 dni roboczych od nadania

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ocen: 5 / Średnia: 5,00 na 5)
Loading...